Vėdinimas

Vėdinimas

Natūralus vėdinimas

Vėdinimas yra pigiausias ir su mažiausiomis energijos sąnaudomis susijęs būdas vėdinti patalpas. Natūralus vėdinimas – tai patalpų vėdinimas, kurio varomoji jėga – vėjas ir vadinamasis „dūmtraukio efektas“. „Dūmtraukio efektas“ vyksta konvekcijos principu, t. y. kai vėsus oras patenka į pastatą pirmame aukšte ar rūsyje, sugeria šilumą iš kambario, pakyla ir išeina pro viršutinio aukšto langus.

Ventiliatoriai

Ventiliatoriai gali būti kabinami ant lubų, staliniai, statomi ant grindų, montuojami ant stulpų ar sienų. Šie ventiliatoriai vėdina orą, ir dėl to geriau jaučiamasi biure, net jei jis yra vėdinamas natūraliu būdu ar jame įrengtas oro kondicionierius. Iš šių ventiliatorių veiksmingiausi yra kabinami ant lubų, nes jie išjudina patalpos orą ir sukelia oro trauką.

Jei naudojate oro kondicionierių, įjungę ant lubų kabinamą ventiliatorių galite neprarasdami komforto pakelti termostatotemperatūrą apie 2–3 °C.

Kai orai yra ne itin karšti, naudodami ant lubų kabinamą ventiliatorių galite iš viso neįjungti oro kondicionieriaus. Įrenkite ventiliatorius visose patalpose, kurias reikia vėdinti esant karštiems orams. Norėdami sukurti malonų, kūną vėsinantį vėjelį per vasaros karščius ventiliatoriaus mentelės turi suktis atbuline eiga, t. y. prieš laikrodžio rodyklę. Jei lauko temperatūra yra ne per aukšta, galite sudaryti malonią aplinką išjungę oro kondicionierių, atidarę kelis langus ir įjungę ant lubų kabinamą ventiliatorių, kad jis judintų iš lauko patenkantį orą. Kai išeinate iš patalpos, išjunkite ant lubų kabinamą ventiliatorių – ventiliatoriai vėdina žmones, o ne patalpas.

Jei norite sutaupyti kuo daugiau  energijos, turėtumėte įrengti efektyviai energiją naudojantį ant lubų kabinamą ventiliatorių. Tokie ventiliatoriai leidžia sutaupyti maždaug 15 proc. energijos, nei įprasti ant lubų kabinami ventiliatoriai, bet yra ne mažiau stilingi ir patrauklūs.

Naudojant kambarinius efektyviai energiją naudojančius ventiliatorius sąskaitos už elektros energiją, naudojamą oro kondicionavimui, sumažėja iki 15–30 proc. per metus.

Vėdinimas pagal poreikį

Šiuolaikiniuose kompleksiniuose pastatuose jau būna įrengti šilumokaičiai, ir iki 70 proc. vėdinimo išlaidų sudaro veikiančių ventiliatorių energijos sąnaudos. Įprastinės sistemos neleidžia stebėti ir vertinti vidaus mikroklimato ar oro kokybės, jos tiesiog vėdina patalpas, įskaitant neužimtus kambarius.

Energijos, kurios reikia ventiliatoriaus veikimui, ir vėdinamo ploto mažinimo santykis yra 1:3 – 30 proc. sumažinus vėdinamą plotą ventiliatoriaus (ar didesnio oro vėdinimo įrenginio) energijos sąnaudos sumažėja 70 proc. Oro šildymo ir vėdinimo sąnaudoms sumažėjus 30 proc. bendrosios išlaidos už vėdinimą, šildymą ir vėdinimą sumažėja 40–55 proc.

Vėdinimo pagal poreikį sistemos vėdina tik prireikus. Kiekviename kambaryje įrengti CO2 ir temperatūros jutikliai reguliuoja patalpos mikroklimatą, taigi tokia vėdinimo sistema yra dinamiška ir išmani. Galimas veikimo energijos taupymas naudojant vėdinimo pagal poreikį sistemą CO2 stebėjimo pagrindu gali būti nuo 2 iki 20 kW/val. vienam kvadratiniam metrui per metus.

More