Elektromobilių krovimas

Elektromobilių įkrovimo būdai

Rinkoje egzistuoja kelių tipų elektromobilių įkrovimo būdai:

kintamosios elektros (AC)

nuolatinės srovės (DC)

Kintamoji elektros srovė tiekiama buitiniame elektros tinkle, o daugeliui elektrinių prietaisų įkrauti yra reikalinga nuolatinė elektros srovė (DC). Elektrinio automobilio akumuliatorius taip pat įkraunamas iš nuolatinės elektros srovės, todėl ketindami elektrinį automobilį įkrauti buitiniame elektros tinkle, kintamąją elektros srovę (AC) reikia pakeisti į nuolatinę (DC).

Kintamosios elektros srovės (AC) lėto arba vidutinio įkrovimo atveju, srovės pakeitimas iš kintamosios į nuolatinę vyksta įkrovimo įrenginyje, kuris yra įmontuotas į Jūsų elektrinį automobilį. Todėl elektrinio automobilio įkrovimo greitis priklauso ne tik nuo elektros jungties pajėgumų, bet ir nuo įmontuoto įkroviklio pajėgumų.

Nuolatinės srovės arba itin greito įkrovimo stotelėse elektrinis automobilis yra įkraunamas iš nuolatinės srovės (DC), o tai reiškia, kad kintamosios srovės pakeitimas į nuolatinę srovę vyksta ne elektriniame automobilyje įmontuotame įkrovimo įrenginyje, kitaip sakant įmontuotoje įkrovos stotelėje, kuri veikia kaip srovės keitiklis. Todėl nuolatinės srovės įkrovimo stotelė gali įkrauti elektrinį automobilį kelis kartus greičiau.

Įkrovimo greitis

Įkrovimo stotelės skirstomos pagal įkrovimo greitį (lėto, greito ir itin greito įkrovimo stotelės).

Nuolatinės srovės (DC) įkrovimo stotelės įkrauna automobilį itin greitai, o kintamosios srovės (AC) stotelės gali įkrauti tiek lėtai, tiek greitai.

Greitis priklauso nuo įkrovimo stotelės pajėgumų (galios), kuriuos galima panaudoti elektrinio automobilio akumuliatoriui įkrauti arba energijai, kurią galima perduoti akumuliatoriui per tam tikrą laiką, pavyzdžiui, per vieną valandą.

Renkantis įkrovimo stotelę, reikia atsižvelgti į:

  • užtikrinamą pajėgumą;
  • įkrovimo stotelės naudojimo ypatybes;
  • pastatymo išlaidas;
  •  naudotojų elgseną.

Krovimo greičio ypatybės

Lėtasis įkrovimas

Galingumas: specialus įkroviklis, pritaikytas saugiam 230 V „Schuko“ lizdui, naudojant ne stipresnę nei 16 A srovę.

Saugumas: įkroviklis ypač saugus ir pritaikytas apsaugai nuo gaisro pavojų.

Trukmė ir laikas: šis įkrovimo sprendimas pritaikyti automobilių krovimui naktį, ar vietose, kur automobiliai paliekami krauti labai ilgam laikui. Priklausomai nuo elektrinio automobilio akumuliatoriaus talpos, įkrovimas gali trukti net iki 30 valandų.

Įranga: nebūtina. Galima krauti iš lizdo, pritaikyto krauti buitinius prietaisus.

Vidutinis – greitasis įkrovimas

Galingumas: naudojama nuo 3,7 kW iki 22 kW galia.

Saugumas: šį įkrovimo sprendimą įrengti gali tik kvalifikuotas elektrikas. Taip pat, reikia atkreipti dėmesį, kad ne visi elektrinių automobilių įkrovikliai yra skirti tokiai galiai.

Trukmė ir laikas: įkrovimas per 3–6 valandas, priklausomai nuo elektrinio automobilio įkrovimo pajėgumų ir akumuliatoriaus talpos.

Įranga: šiam įkrovimo sprendimui reikia specialaus įkrovimo įrenginio – krovos stotelės, kuris dažniausiai montuojamas ant pastato ar garažo sienos, arba ant stulpo.

Itin greitas įkrovimas

Galingumas: pirmos kartos įkrovimo stotelės galia dažniausiai yra 50 kW (DC) arba 43 kW (AC). Naujausios kartos įkrovimo stotelės galia dažniausiai viršija 50 kW (DC).

Saugumas: itin greito įkrovimo stotelėse kintamosios srovės pakeitimas į nuolatinę srovę vyksta ne elektriniame automobilyje įmontuotame įkrovimo įrenginyje, o pati įkrovimo stotelė veikia kaip srovės keitiklis.

Trukmė ir laikas: įkrovimas per 20 minučių 100 km atstumui nuvažiuoti, kraunant pirmos kartos įkrovimo stotele. Įkrovimas per 20 minučių 250 km atstumui nuvažiuoti, kraunant naujausios kartos įkrovimo stotele.

Įranga: šiam įkrovimo sprendimui reikia specialaus įkrovimo įrenginio – krovos stotelės, kurios dažniausiai įrengiamos greitkeliuose, automagistralių sankryžose ir panašiose vietose.

Vairāk sadaļu