Vidaus ir vitrinų apšvietimas

Gerai išnaudokite dienos šviesą

Apšvietimas yra labai svarbus papildomas prekybos veiksnys, kuriam tenka apie 20–60 proc. tipinės mažmeninės prekybos parduotuvės bendros sąskaitos už elektros energiją, neskaičiuojant dėl apšvietimo padidėjusios vėdinimo sistemų apkrovos.

Gerai išnaudokite dienos šviesą: ji nekainuoja ir gali sumažinti išlaidas apšvietimui iki 15 proc. Kai dienos šviesos nepakanka, įjunkite šviesas tik prieš pat darbo pradžią. Stenkitės sumažinti šviesos deginimo laiką ir įjungtų šviesos šaltinių skaičių.

Apšvietimo priemonės ir modifikavimas

Apšvietimas svarbus tiek kuriant aplinką, tiek darant prekyvietę patrauklią pirkėjams. Itin veiksmingas apšvietimas mažina sąskaitas už elektrą ir skatina didesnį pirkimą. Modifikavus apšvietimo sistemas galima sutaupyti nuo 30 iki 50 proc. apšvietimo energijos ir nuo 10 iki 20 proc. šaldymo įrangai naudojamos energijos.

Apgalvokite toliau siūlomus apšvietimo pokyčius.

Vitrinų apšvietimas

Tinkamas vitrinų apšvietimas yra itin svarbus vykdant mažmeninę prekybą ir siekiant išvengti prekių grąžinimo. Pabrėžiant prekes paprastai naudojamos kvarco halogeninės lempos, nes jos teikia ryškios fokusuotos šviesos stulpą. Deja, kvarco halogeninės lempos neveiksmingai naudoja elektrą. Veiksminga alternatyva norint pabrėžti prekes gali būti kompaktiški metaliniai šviestuvai su fluorescentinėmis ar halogenidų lempomis arba nukreiptos šviesos lempos.  Pasitarkite su apšvietimo specialistu dėl šviestuvų išdėstymo, ar pakankamas apšvietimo lygis ir kokybė, ar tinkamai perteikiamos spalvos, ar jos dera, taip pat dėl energijos naudojimo veiksmingumo.

Vitrinų apšvietimas (paprastai halogeninis) gamina šilumos perteklių, o tai sudaro papildomą apkrovą oro kondicionieriui. 

Norint įsirengti veiksmingai eikvojantį elektros energiją apšvietimą, galima rinktis iš dviejų galimybių – pakeisti lempas ar šviestuvus.

Pakeiskite kaitinamąsias lemputes. Paprastai jas galima pakeisti dviem tinkamais lempučių tipais – taupiosiomis halogeninėmis lemputėmis, kurios sutaupo 30 proc. energijos, kurios nuo pat jų naudojimo pradžios gali šviesti visu ryškumu ar būti pritemdomos, arba kompaktiškomis fluorescentinėmis lemputėmis, eikvojančiomis iki 80 proc. mažiau elektros, teikiančiomis ne mažiau šviesos ir degančiomis iki 10 kartų ilgiau, bet pritemdomos gali būti tik kelių modelių lemputės, be to, visu ryškumu jos pradeda šviesti tik praėjus tam tikram laikui.

Pakeiskite įprastas halogenines lemputes pažangiosiomis taupiosiomis halogeninėmislemputėmis, kurias naudojant galimasutaupyti iki 30 proc. sąskaitos už apšvietimui skirtą elektrą.

Oro kondicionavimas

Išvenkite išlaidų, susijusių su irangos nereguliavimu ir gedimais

Netinkamai valdomas ir prižiūrimas oro kondicionierius gali padvigubinti parduotuvės sąskaitą už bendrą sunaudotą elektros energiją, todėl nustatykite tinkamą įjungimo temperatūrą ir patikrinkite, kur yra oro kondicionavimo sistemos temperatūros jutikliai.

 

Nustatykite, kad oro kondicionavimo sistema įsijungtų patalpos temperatūrai pasiekus 24 °C.

Nustatykite, kad šildymo sistema išsijungtų patalpos temperatūrai pasiekus 19 °C.

Temperatūros jutikliai turi būti patalpos viduryje ar labiausiai užimtoje vietoje, jų neturi dengti užuolaidos ar baldai.

Vien tik 1 °C skirtumas gali per metus padidinti ar sumažinti Jūsų sąskaitą už oro kondicionavimą 8–11 proc.

Užtikrinkite reguliarią profesionalią techninę priežiūrą

Gedimų atveju oro kondicionavimo sistemos elektros energijos sąnaudos gali padidėti net iki 80 proc. lyginant su nurodytomis sąnaudomis.

Norėdami užtikrinti, kad Jūsų oro kondicionavimo sistema veikia optimaliomis sąlygomis, sudarykite reguliarių profesionalios priežiūros inžinierių apsilankymų tvarkaraštį.

Rinkdamiesi kondicionavimo sistemą ieškokite efektiviai veikančio modelio.

Pradėjus naudoti efektiviai veikančio oro kondicionierius ir atlikus kitus veiksmus, galinčius palaikyti vėsą Jūsų patalpose, galima sumažinti oro kondicionavimo energijos sąnaudas iki 20–50 proc.

Ventiliatoriai

Ventiliatoriai gali būti kabinami ant lubų, staliniai, statomi ant grindų, montuojami ant stulpų ar sienų. Šie ventiliatoriai vėdina orą, ir dėl to geriau jaučiamasi parduotuvėje, net jei ji yra vėdinama natūraliu būdu ar joje įrengtas oro kondicionierius. Iš šių ventiliatorių veiksmingiausi yra kabinami ant lubų, nes jie išjudina patalpos orą ir sukelia oro trauką.

Jei naudojate oro kondicionierių, įjungę ant lubų kabinamą ventiliatorių galite neprarasdami komforto pakelti termostato temperatūrą apie 2–3 °C.

Kai orai yra ne itin karšti, naudodami ant lubų kabinamą ventiliatorių galite iš viso neįjungti oro kondicionieriaus. Įrenkite ventiliatorius visose patalpose, kurias reikia vėsinti esant karštiems orams. Norint sukurti malonų kūną vėsinantį vėjelį per vasaros karščius ventiliatoriaus mentelės turi suktis atbuline eiga, t. y. prieš laikrodžio rodyklę.  Jei lauko temperatūra yra ne per aukšta, galite sudaryti malonią aplinką išjungę oro kondicionierių, atidarę kelis langus ir įjungę ant lubų kabinamą ventiliatorių, kad jis judintų iš lauko patenkantį orą. Kai išeinate iš patalpos, išjunkite ant lubų kabinamą ventiliatorių (arba prijunkite jį per buvimo jutiklį) – ventiliatoriai vėdina žmones, o ne patalpas.

Jei norite sutaupyti kuo daugiau energijos, turėtumėte įrengti veiksmingai energiją naudojantį ant lubų kabinamą ventiliatorių. Tokie ventiliatoriai judina maždaug 15 proc. daugiau oro, nei įprasti ant lubų kabinami ventiliatoriai, bet yra ne mažiau stilingi ir patrauklūs.

Naudojant kambarinius veiksmingai energija naudojančius ventiliatorius sąskaitos už elektros energiją, naudojamą oro kondicionavimui, sumažėja iki 15–30 proc. per metus.

Šildymas

Šildymas sudaro 40 proc. tipinės mažos mažmeninės parduotuvės energijos sąnaudų sąskaitos

Sureguliuokite patalpos temperatūrą

Vien tik 1 °C sumažinę šildymą galite sutaupyti 8–11 proc. energijos kasmet. Šaltesniais mėnesiais Jūsų klientai jaus diskomfortą, jei parduotuvėje bus per šilta. Kad klientai jaustųsi patogiai, ilgiau pasiliktų viduje ir nupirktų daugiau, parduotuvėje rekomenduojama palaikyti 15–17 °C temperatūrą. Pardavėjus patariama aprūpinti šiltesne uniforma.

Išlaikykite šilumą viduje

Venkite atidaryti duris ar langus, kai įjungtas šildymas ar oro kondicionierius. Jei pasidaro per karšta, užuot atidarę languspraneškite asmeniui, atsakingam už pastato tvarkymą. Šildymo ar vėdinimo įrangą galima sureguliuoti, kad sudarytų malonesnę temperatūrą, ir taip sutaupyti energijos ir gauti 10–15 proc. mažesnę sąskaitą už šildymą.

Įėjimus izoliuokite oro barjeru

Oro barjerai padeda sutaupyti nuo 30 iki 40 proc. šildymo kainos ir nuo 10 iki 15 proc. vėdimo kainos, ypač mažmeninės prekybos aplinkoje.

Taip pat tai užtikrina malonią aplinką darbuotojams ir klientams, nes šaltuoju metų laiku viduje sulaiko šilumą, o vasarą – vėsų (kondicionieriaus atšaldytą) orą.

• Aplinkos atskyrimas: neleiskite dulkių, teršalų, kvapų, vabzdžių, dūmų, automobilių išmetamųjų dujų ir kitų kvapų į sritis, kur jų neturėtų būti.

• Dauguma verslininkų daro išvadą, kad oro barjeras atsiperka per 1–2 metus, nes padeda taupyti energiją, skirtą šildymui ir vėdinimui. Šiuo požiūriu pelnas jaučiamas kas mėnesį.

Oro barjerą galima sukurti įrengus šilumos ekraną ar dvigubų durų prieškambarį. Šilumos ekranai yra puikus sprendimas maisto prekių parduotuvėms, kurių durys nuolat atviros.

Naudokite ventiliatorius

Kadangi karštas oras kyla į viršų, patalpas aukštomis lubomis reikia šildyti daugiau, o tai reiškia didesnes išlaidas šildymui. Jei Jūsų patalpų lubos aukštos, įrenkite ant lubų kabinamus ventiliatorius, kurie karštą orą nukreips į apačią, kad būtų šildoma būtent ten, kur reikia.

Prie lubų kylančiam šiltam orui nukreipti į apačią žiemos šildymo metu reikia nustatyti ventiliatorių taip, kad jo mentelės suktųsi laikrodžio rodyklės kryptimi. Dėl tokios sukimosi krypties oras bus stumiamas į viršų, o šiltas oras palei patalpos sienas leisis žemyn ir tolygiai paskirstys šilumą.

Paprastai patalpose aukštomis lubomis galima sutaupyti apie 10 proc. sąskaitos už šildymą kiekvienam 3 cm lubų aukščiui.

Vairāk sadaļu