Kas yra nepriklausomas elektros energijos tiekėjas?

Nepriklausomas tiekėjas – įmonė, tiekianti elektros energiją vartotojams ir turinti teisę verstis nepriklausomo elektros energijos tiekimo veikla.

Kas gali pasirašyti sutartį su nepriklausomu elektros energijos tiekėju „Elektrum Lietuva“?

Sutartį su nepriklausomu elektros energijos tiekėju gali pasirašyti:

  • Visi fiziniai asmenys, elektros energiją vartojantys tiek bute, tiek nuosavame name ir nekilnojamojo turto objektus valdantys nuosavybės teise ar kitais teisėtais pagrindais.
  • Fiziniai asmenys, kuriems priklausantys objektai yra komercinės paskirties (pvz., ūkininkai, nekilnojamojo turto nuoma).
  • Juridiniai asmenys, turintys tiesioginę sutartį su ESO.

Kas keisis pasirinkus nepriklausomą tiekėją?

Pasirinkę nepriklausomą tiekėją, vietoje dabar turimos vienos sutarties turėsite dvi: su pasirinktu nepriklausomu tiekėju dėl elektros energijos tiekimo ir ESO dėl elektros perdavimo. Suvartotą elektros energijos kiekį turėsite deklaruoti ESO savitarnos svetainėje, šie duomenys bus automatiškai perduoti nepriklausomam tiekėjui. Atitinkamai kas mėnesį gausite dvi sąskaitas: pirmiausia iš ESO – tik už elektros persiuntimą, po to iš nepriklausomo tiekėjo – už sunaudotą elektros energiją. Dvi sąskaitos reiškia iki šiol buvusios vienos sumos išskaidymą, o ne dvigubą apmokėjimą.

Kaip galiu nutraukti elektros tiekimo sutartį su dabartiniu tiekėju?

Buitinis vartotojas turi teisę vienašališkai neatlygintinai nutraukti sutartį su visuomeniniu tiekėju. Svarbu paminėti, kad ankstesnio nepriklausomo tiekėjo atskirai informuoti nereikia, apie sutarties pabaigą jis bus informuotas automatiškai.

Koks yra naujos sutarties su nepriklausomu tiekėju sudarymo procesas – kaip tapti klientu?

Elektros energijos tiekėją pakeisti lengva ir paprasta:

  • Vartotojas Duomenų mainų platformoje arba sąskaitos pagalba perduoda tiekėjui duomenis, būtinus sutarties sudarymui (objekto ir kliento kodus, objekto adresą, asm.kodą)
  • Tiekėjas paruošia sutartį ir pateikia ją vartotojui el.paštu ar m.parašo funkcija.
  • Tiekėjas iš savo pusės informuoja ESO apie sudarytą elektros pirkimo–pardavimo sutartį su klientu.
  • Pakeitus tiekėją, vartotojas el.paštu gaus iš ESO energijos persiuntimo sutartį ir nuorodą į savitarnos svetainę, kurioje kas mėnesį galės deklaruoti elektros energijos suvartojimo duomenis ir apmokėti sąskaitas.

Ar visi elektros vartotojai gali keisti tiekėją?

Taip, kiekvienas elektros vartotojas turi teisę pasirinkti, iš ko pirkti elektros energiją ir taip kurti aktyvią, konkurencingą mažmeninę elektros energijos tiekimo rinką.

Kaip ir iki kada galiu deklaruoti suvartojimo duomenis pakeitus NT?

Deklaruoti duomenis galėsite ESO savitarnoje – manoelektra.lt, o vėliau ir nepriklausomo tiekėjo savitarnoje. Deklaruoti kaip ir anksčiau galėsite iki paskutinės einamojo mėnesio dienos.

Ar ESO neatjungs elektros sudarius sutartį su kitu tiekėju?

Keičiant energijos tiekėją, energijos tiekimas vartotojui nėra nutraukiamas ir nesukelia tiekimo sutrikimų.

Turiu dviejų laiko zonų tarifą, tad naktį moku mažiau, o dieną daugiau, ar man verta keisti tiekėją?

Tiekėją keisti verta visais atvejais, netgi mokant dieniniu ir naktiniu tarifais.

Kur, sudarius sutartį su NT, turėsiu kreiptis elektros tiekimo sutrikimo atvejais?

Elektros tiekimo sutrikimo klausimais kaip ir anksčiau rūpinsis sistemos operatorius ESO. Susidūrus su sutrikimais, kreipkitės į šią bendrovę trumpuoju numeriu 1852.

Kokia bus elektros energijos kaina, jeigu aš nepasirinksiu nepriklausomo tiekėjo ?

Nepriklausomas elektros energijos tiekėjas, užtikrina stabilią kainą, kuri nekinta sutartyje numatytam laikotarpiui. Nepasirinkus nepriklausomo elektros energijos tiekėjo, elektros energiją teks pirkti iš ESO. Elektros energijos kaina, perkant iš ESO, gali svyruoti, nes yra priklausoma nuo pasikeitimų rinkoje.

Kas atsitiks, jeigu mano įmonė suvartos elektros daugiau/ mažiau nei buvau planavęs?

Jeigu suvartosite daugiau  arba mažiau negu planavote (apie 40% ir daugiau), mes būsime dėkingi, jeigu apie tai informuosite mus el. paštu info@elektrum.lt.

Mes netaikome jokiu baudų, jeigu Jūsų planuotas elektros energijos suvartojimo kiekis nesutampa su faktiškai suvartotu. „Elektrum Lietuva“  užtikrina Jums visą reikalingą elektros energijos kiekį už sutartyje numatytą kainą.

Kokie yra elektros energijos, kurią aš perku iš „Elektrum Lietuva“, ištekliai?

Motininė kompanija „Latvenergo“, yra pagrindinė elektros energijos gamintoja Latvijoje, kuri elektros energijos gamyboje naudoja 3 hidroelektrines, pastatytas ant Daugavos upės, ir 2 termoelektrines. Dėl šių ekologiškų elektros gamybos būdų, „Elektrum“  yra laikomas vienu iš pačių ekologiškiausių elektros energijos tiekėjų ES.

Ar „Elektrum Lietuva“ gali vienai įmonei išrašyti vieną sąskaitą keliems įmonių padaliniams/filialams?

Taip, galime. Visos sąskaitos yra detalizuojamos pagal objektus.

Kaip galiu apmokėti sąskaitas?

„Elektrum Lietuva“ sąskaitas galite apmokėti net keliais būdais. Pasirinkite Jums patogiausią variantą:

1) Užsisakant E. sąskaitą savo banko padalinyje arba banko savitarnos portale.

E. sąskaitą galite užsisakyti banko padalinyje arba elektroninės bankininkystės pagalba, prisijungę vienu  iš žemiau nurodytų adresų:

Svarbu! Mokėtojo kodo laukelyje nurodykite sutarties numerį, pvz. - 75767026417.

2) Bankiniu pavedimu: „Elektrum Lietuva“ banko sąskaitos duomenys:

  • AB „SEB“ - CBVI LT 2X - LT84 7044 0600 0734 6724
  • AB „Swedbank“ - HABA LT 22 - LT29 7300 0101 4683 2605

Svarbu! Mokėjimo paskirties laukelyje nurodykite sutarties numerį, pvz. – 75767026417.

3) Apmokant prekybos centro „Maxima“ kasose.

Sąskaitų apmokėjimui pasirinkus šį būdą reikia atsispausdinti gautą sąskaitą, kurios apačioje yra brūkšninis kodas.

4) Apmokant „Perlo“ terminaluose arba Lietuvos pašto skyriuose.

Kaip žinoti, ar mano namas tinka saulės energijai gaminti?

Kuo daugiau saulės šviesos gauna namas, tuo jis tinkamesnis saulės energijai gaminti. Tad svarbu, kad namas nestovėtų ūksmingoje vietoje (pavyzdžiui, miške ar tarp aukštų tankių medžių) ir turėtų stogo šlaitą, nukreiptą į pietų ar rytų ir vakarų puses.

Kokios galios elektrinę pasirinkti?

Bene svarbiausias kriterijus statant saulės elektrinę yra jos galia. Labai svarbu parinkti reikiamos galios elektrinę, kad kuo labiau ji būtų išnaudojama. Skaičiuojant elektrinės galią galima remtis vidutiniškai Lietuvoje saulės elektrinių generuojamu elektros kiekiu – 1000 kWh/metus iš 1 kW elektrinės. Tad jeigu Jūsų namai per metus suvartoja 7800 kWh, tai Jums reiktų 7,8 kW galios elektrinės. įsirengus per mažos galios saulės elektrinę Jums reikės mokėti įprastu tarifu už suvartotą, bet nepagamintą elektrą, o įsirengus per daug galingą elektrinę nesuvartosite visos pagamintos elektros energijos ir elektrinę atsipirkimo laikotarpis bus ilgesnis.  Saulės elektrinės leistina naudoti galia negali būti didesnė nei Jūsų turimo elektros įvado leistinoji naudoti galia.

Kas įeina į saulės elektrinės komplektą?

Moduliai (jų kiekis priklausys nuo elektrinės galios), keitiklis (inverteris - tai prietaisas, keičiantis nuolatinę elektros srovę (gautą iš saulės) į kintamąją, kuri naudojama buityje), tinklo jungčių dėžutė.

Kokių gamintojų įrangą montuojame?

Bendradarbiaujame su keliais gamintojais, kurių įranga yra patikrinta ir kokybiška. Moduliams renkamės pasaulinius lyderius – Canadian Solar (Kanada), Įtampos keitikliai (inverteriai) –  ABB (Šveicarija – Švedija). Tai daugiau nei 20 metų gamyboje besispecializuojančios įmonės. Montavimo medžiagas renkamės iš aliuminio, nerūdijančio plieno, plastiko ir kitų medžiagų, kurioms suteikiama 10 metų garantija. Didžiąją dalį šių medžiagų tiekia K2 Systems  (Vokietija), kurie taip pat jau du dešimtmečius gamina saulės elektrinių montavimo įrangą.

Kokias garantijas suteikiame?

Saulės moduliams suteikiama 10 metų garantija gamybiniam brokui, 25 metų garantija 83%saulės modulio efektyvumui. Inverteriui 5 metų garantija su galimybe garantiją pratęsti iki 10 metų. Darbų montavimui 10 metų garantija. Konstrukcijai suteikiama 10metų garantija.

ABB taiko dviejų tipų garantiją - 5 ir 10 metų.

Tiek 5 metų, tiek ir 10 metų garantijomis:  gamintojas pasirūpina viskuo –- siuntimas, darbas ir klientas nepatiria jokių išlaidų dėl inverterio.

Kas yra dvipusė apskaita?

Dvipusė apskaita (Net Metering) yra AB Energijos skirstymo operatoriaus (ESO) elektros apskaitymo metodas, kuris fiksuoja tiek suvartotos, tiek sugeneruotos elektros kiekį. Jos pagalba ESO apskaičiuoja kiek kilovatvalandžių klientas sugeneravo daugiau negu suvartojo (t.y. ši sistema neskaičiuoja tos energijos dalies, kurią pasigaminote ir iš karto suvartojote). Apskaitos metai - nuo balandžio 1 iki kitų metų kovo 31d.

Kaip elektrinė veikia debesuotą dieną?

Debesuotą dieną saulės elektrinė pagamina mažiau elektros energijos, tačiau kol yra bent kiek šviesos energija vis tiek gaminama. Dėl debesuotų dienų nerimauti nereikėtų, nes ilguoju periodu kasdien pagamintos elektros energijos kiekis išsilygina ir efektyvumo praradimus debesuotomis dienomis atperka saulėtos dienos.

Kokia saulės elektrinės nauda žiemą?

Žiemą dėl trumpesnių dienų saulės elektrinės pagamina mažiau energijos, tačiau turint saulės elektrinę žiemos metu galima atgauti vasaros metu į ESO tinklus pateiktos elektros energijos kiekį, mokant tik naudojimosi tinklais („pasaugojimo“) paslaugos kainą.

Kokios priežiūros reikalauja saulės elektrinė?

Didelės priežiūros saulės elektrinės nereikalauja – kadangi jose nėra jokių besisukančių ar kitaip judančių dalių, vienintelė reikalinga periodinė priežiūra yra patikrinimas, ar saulės moduliai yra švarūs, neužteršti dulkėmis ar žiedadulkėmis, neuždengti lapais ar sniegu. Iš praktikos matome, kad tai labai retai reikalinga, nes moduliai patys puikiai nusivalo dėl lietaus, kai modulių pasvirimo kampas yra didesnis nei 10 laipsnių plokštumos atžvilgiu. Jeigu instaliacija tvarkinga, papildomų eksploatacijos išlaidų nepatirsite visą garantinį laikotarpį. Modulio stiklas pagamintas taip, kad stipri kruša negadina, o pats modulis yra ilgaamžis.

Ar statome elektrines ant daugiabučių namų?

Elektrinės galėtų būti statomos tik gyventojų bendrijai, jų bendroms reikmėms – liftui, apšvietimui, vėdinimo sistemai ir kt.

Kokį plotą ant stogo užims elektrinė?

Statant ant šlaitinio stogo – 1kW iki 6 kv. m.

Statant ant plokščio stogo – 1kW nuo 15 kv. m.

Per kiek laiko atsiperka saulės elektrinė?

Saulės elektrinės atsipirkimas priklauso nuo saulės elektrinės įrangos, stogo tipo, pasvirimo kampo bei momentinio elektros energijos suvartojimo. Tinkamai parinktos saulės elektrinės atsiperkamumas svyruoja apie 9 – 12 metų, o pasinaudojus valstybės parama – apie 6–10 metų.

Standartiškai didesnės galios sistema atsiperka greičiau, nes  įrengimo kaina už kilovatą (kW) yra mažesnė.

Ar galima gauti kompensaciją už saulės elektrinę?

Energetikos ministerija kartu su APVA kvietimą kreiptis dėl paramos saulės elektrinėms iš saulės parkų įsigyti skelbs šių metų liepos 1 d., o paramos saulės elektrinės įsirengimui ant savo stogo kvietimas bus paskelbtas spalio 1 d. Be to, gyventojai, kurie neturi galimybės įsirengti saulės elektrinės nuosavomis lėšomis ir darys tai išsimokėtinai, galės gauti ir didesnę – ne 323 Eur, o 381 Eur  fiksuotą išmoką už 1 kW elektrinės galios.

Daugiau informacijos apie planuojamus kvietimus suteiksime, jei susisieksite su mumis puslapio apačioje nurodytais kontaktais.

Vairāk sadaļu