Šalies gyventojai renkasi, iš kurio nepriklausomo tiekėjo pirks elektrą savo namams nuo liepos 1 dienos. Apsispręsti reikia iki birželio 18-osios, tad likus dviem savaitėms iki termino pabaigos į dažniausiai kylančius gyventojų klausimus atsako „Elektrum Lietuva“ Rinkodaros ir produktų vystymo vadovė Neringa Petrauskienė. 

Kodėl gyventojams reikia rinktis nepriklausomą elektros tiekėją?

Lietuva yra įsipareigojusi ES liberalizuoti elektros tiekimo rinką. Būtent tai dabar ir vyksta, trimis etapais, pradėjus nuo daugiausiai suvartojančių iki pačių mažiausių – su šių metų pabaiga visi gyventojai turės būti pasirinkę savo elektros tiekėją. Tai padarė jau didžioji dauguma Europos šalių, taip skatinama konkurencija tarp skirtingų elektros energijos tiekėjų, o mes, norėdami tiekti elektrą kuo didesniam klientų skaičiui, ieškome geriausių sprendimų, varžomės tarpusavyje. Iki birželio 18 d. tiekėją turi pasirinkti antrajam etapui priskirti gyventojai, suvartojantys 1000–5000 kWh elektros per metus.

Kas svarbiausia renkantis?

Vienas svarbiausių kriterijų renkantis nepriklausomą tiekėją gyventojams yra kaina. Natūralu, kuo ji mažesnė, tuo geriau. Tačiau dar reikia nuspręsti ir tai, ar kilovatvalandės kaina bus fiksuota, tai yra nesikeis visą sutarties laikotarpį, ar ji bus susieta su elektros energijos birža ir nuolat kintanti atsižvelgiant į situaciją energetikos rinkoje. Šis klausimas daugeliui tampa galvosūkiu, nes patirčių yra įvairių.

Ką siūlytumėte rinktis, fiksuotą ar lankstų planą? Kuriam laikotarpiui siūlytumėte fiksuoti kainą, jei klientas rinksis fiksuotą planą?

Vertinantiems stabilumą, planuojantiems išlaidas už elektrą, norintiems garantijų, kad kaina nesikeis, rekomenduojame rinktis fiksuotos kainos planą, kai už kilovatvalandę mokama visada ta pati su tiekėju sutarta kaina, o galutinė sąskaita priklauso tik nuo elektros suvartojimo vieną ar kitą mėnesį. Absoliuti dauguma mūsų klientų renkasi tokius planus, nes tai jiems suteikia ilgalaikio aiškumo ir stabilumo, o kainų valdymo rizikos paliekamos tiekėjui. Mes tokį gyventojų pasirinkimą vertiname kaip pasitikėjimo ženklą, prisiimame šią atsakomybę ir visada žiūrime ilgalaikės perspektyvos, siekiame ilgalaikio bendradarbiavimo.

Gyventojui nusprendus fiksuoti kainą svarbu atkreipti dėmesį, kokiam laikotarpiui tai daroma, nes kilovatvalandės kaina skiriasi priklausomai nuo sutarties termino: ji bus viena įsipareigojant 12 mėn. ir kita – 36 mėn. ar dar ilgesniam laikui.

Vadinamieji „biržiniai“ planai tinka tiems, kurie domisi elektros rinkos dinamika, seka tendencijas, yra pasiruošę rizikuoti ir mokėti tiek mažesnę, tiek ir didesnę kainą. Šiuo atveju elektros tarifas yra perskaičiuojamas kas mėnesį, priklausomai nuo elektros energijos kainos Šiaurės Europos šalių elektros biržoje „Nord Pool“, tad ir elektros sąskaitos dydis priklauso ne tik nuo suvartojimo, bet ir nuo elektros kainų svyravimo biržoje.

Kas bus su elektros kainomis ateityje, ką jūs prognozuojate?

Šiuo metu visų energetinių išteklių kainos yra labai aukštos, ir jos gali išsilaikyti tokios dar kurį laiką. Vis tik manome, kad ilgesniuoju laikotarpiu, po 2-3 metų, jos turėtų pradėti mažėti. Ir Lietuva, ir kitos Europos šalys daug investuoja į atsinaujinančių energijos šaltinių gamybinių pajėgumų plėtrą, todėl tikėtina, kad jau 2024-2025 m. matysime labai didelius kiekius atsinaujinančios energetikos, dėl ko elektros kainos ims judėti žemyn.

O kalbant apie pasirinkimą dabar, kadangi artimiausiu metu nematome kainų mažėjimo ženklų, stabilumo norintiems gyventojams patariame fiksuoti elektros kainą ne per ilgam, 2-3 metų, laikotarpiui.

Į ką dar atkreipti dėmesį renkantis elektros tiekėją?

Gyventojams svarbu žinoti, kur ir kaip galės atsiskaityti už paslaugas su nauju tiekėju, nes čia taip pat laukia pokyčiai: naujas kliento kodas, nauja savitarnos svetainė, kita aplinka, nei jie yra pratę. Kad ši procedūra nesukeltų bereikalingo streso gavus pirmą sąskaitą iš nepriklausomo elektros tiekėjo, jai reikia pasiruošti ir iš anksto pasidomėti, kur ir kokiais būdais tai bus galima padaryti. Jei žmogus įpratęs atsiskaityti gyvai, jam svarbu žinoti, kiek tokių vietų turi pasirinktas tiekėjas, kur jos yra. O apmokantys sąskaitas internetu turėtų įsivertinti pasirenkamo tiekėjo svetainę ir savitarną.

Nusprendus savo elektros tiekėju pasirinkti „Elektrum Lietuva“, sutartį sudaryti galima kiekvienam gyventojui patogiausiu būdu: telefonu +370 661 10608 ir internetu, neišėjus iš namų, arba klientų aptarnavimo salonuose, kurie įsikūrę 11 didžiausių šalies miestų bei visuose Lietuvos pašto skyriuose. Atsiskaityti už paslaugas taip pat galima ir fizinėse vietose („Maxima" kasose arba Lietuvos pašto skyriuje, nuskaitant brūkšninį kodą, esantį sąskaitoje), ir internetu savitarnos svetainėje www.elektrum.lt.

Jei „Elektrum Lietuva“ planą pasirinkęs vartotojas norėtų po pusmečio nutraukti sutartį, kaip jis tai galėtų padaryti ir kiek tai kainuotų?

Natūralu, elektros rinka yra dinamiška, situacija keičiasi, gyventojai įgyja vis naujų patirčių ir gali persigalvoti. Jie visada turi galimybę persirašyti sutartį, keisti elektros tiekėją ar planą. Visos sutartys yra neterminuotos ir jas galima nutraukti be jokių baudų. Tik reikia atsiminti, kad kai pasirašant sutartį gaunama tam tikra nuolaida, nutraukiant sutartį teks grąžinti nepanaudotą suteiktos nuolaidos dalį. Jokių sutarties nutraukimo baudų netaikome.

Kaip manote, kodėl gyventojai tokį svarbų sprendimą atideda paskutinei dienai?

Mes dažnai girdime, kad nepriklausomo tiekėjo pasirinkimas yra sudėtingas procesas. Išties, tai gyventojams nauja, o kiekviena naujovė iš pradžių atrodo neaiški, bauginanti, reikia laiko su ja susipažinti, suprasti, kaip ji veikia. Laiko tam buvo skirta pakankamai, tačiau jis jau senka. Būtent todėl skatiname nebelaukti paskutinės minutės ir jau priimti sprendimą.

Elektros kainų tema kaip niekada aktuali gyventojams, nes komunalinės paslaugos sudaro nemažą dalį namų ūkio išlaidų. Pastebime, kad atidėlioti nepriklausomo elektros tiekėjo pasirinkimą dažną verčia ir baimė pasirinkti netinkamai, permokėti, suklysti. Tačiau bijoti nėra ko, nepataisomų sprendimų nėra.