Saulės elektrinių įrengimas

Iš pirmo žvilgsnio saulės elektrinių įrengimas gali pasirodyti sudėtingas ir painus procesas. „Elektrum“ specialistų komanda yra pasiruošusi jį palengvinti:

 • padėsime išsirinkti tinkamiausio galingumo elektrinę;
 • pasirūpinsime įrangos atvežimu ir montavimu;
 • pakonsultuosime ESO ir APVA paramos klausimais.

Nusprendus įsirengti saulės elektrinę, patariame atsižvelgti į šiuos aspektus:

Mėnesinės elektros sąnaudos

Kuo didesni Jūsų elektros energijos poreikiai, tuo galingesnės saulės elektrinės reikės. Planuojant ateityje įsirengti prietaisus, kurie pasižymi didelėmis elektros energijos sąnaudomis – elektromobilio įkrovos stotelę, šilumos siurblį, rekuperaciją ar kt. – reiktų iškart įsivertinti, kiek galimai galėtų išaugti Jūsų elektros energijos suvartojimas ir jį pridėti prie savo dabartinių elektros energijos sąnaudų.

Namo stogo tipas ar sklypo plotas

Saulės elektrinės montavimo konstrukciją reikės atitinkamai parinkti pagal Jūsų stogo tipą. Svarbu įvertinti, kokia yra stogo danga, ar jis plokščias, ar nuožulnus, svarbus ir šlaito kampas. Nuo šių aspektų priklausys elektrinės montavimo konstrukcijų tipas, o nuo to priklauso ir įrengimo kaina. Įsirengiant elektrinę ant žemės, reikės atsižvelgti į turimo sklypo plotą ir paskaičiuoti ar jo pakaks reikalingai jėgainei pastatyti. Taip pat į aplinkinius objektus ir jų atstumus iki numatomos elektrinės vietos, kad išvengtume nepageidaujamų šešėlių.

Elektros įvadas

 

Statant saulės elektrinę reikia sužinoti, kokia yra Jūsų elektros įvado galia, o jeigu jo galingumo nepakanka – jį pasikelti. Įsivertinti savo įvado galimybes padės ir ESO sudarytos sąlygos.

Saulės elektrinės galingumas

Saulės elektrinės galingumas turi atitikti Jūsų namų ūkio energijos suvartojimo poreikius. Taip pat svarbu suprasti, kad skirtingo galingumo saulės elektrinėms skirsis ir kaina.

Elektrinės kainą reiktų vertinti pagal jos galingumą. Natūralu, kad didesnė elektrinė bendrai kainuos daugiau, tačiau galingesnių elektrinių kW įrengimas bus pigesnis. Pvz. įrengiant 10 kW, vieno kW įrengimo kaina gali svyruoti apie 1000 Eur, o 5 kW – apie 1200 Eur/kW. 15 kW elektrinės kaina svyruotų apie 980 Eur/kW.

Gauti pasiūlymą

Saulės elektrinės kryptis ir reikiamas plotas

Įrengiant saulės jėgainę reikės nustatyti optimalią elektrinės padėtį. Galima teigti, kad visos stogo kryptys yra tinkamos, išskyrus šiaurinę. Žinoma, statyti ją į pietų pusę bus optimalus pasirinkimas. Taip pat, reikės deramai įsivertinti reikalingą plotą pasirinkto dydžio ir galios saulės elektrinei. Mūsų specialistai visuomet padeda išdėlioti modulius kuo efektyviau ribotame stogo plote.

Saulės elektrinės kaina ir APVA parama

Saulės elektrinės kaina susideda iš daugybės kintamųjų: įranga, galingumas, transportavimas, montavimas, teikiamos garantijos ir kt. Dalį šių išlaidų gali padengti ir nuolat atnaujinamos APVA paramos saulės elektrinei įsigyti. Apie šiuo metu vykstančias paramas galite sužinoti čia.

Prisijungimo sąlygos prie skirstomojo tinklo

Įsirengus saulės elektrinę, Jums reikės prisijungti ir prie ESO tinklo. Tapdami gaminančiu vartotoju, galėsite rinktis vieną iš trijų atsiskaitymo būdų už pasinaudojimą tinkluose saugoma elektros energija. Vis dėlto, jei šiuo metu Jūsų objekte yra tiekiama elektros energija, papildomai pasirašyti nieko nereikės – Jums įsigalios standartinės gaminančio vartotojo sąlygos:

 • Įsirengiant elektrinę bus taikomas 1-asis atsiskaitymo planas – mokėsite tik už atgaunamų kWh pasaugojimą.
 • Įsigyjant saulės parką bus taikomas 2-asis atsiskaitymo planas – mokėsite už leistiną generuoti galią.

Saulės elektrinės įrengimo etapai

Tam, kad saulės jėgainės įrengimo procesas būtų dar paprastesnis, toliau detaliai pateikiame saulės elektrinės įrengimo etapus.

 1. Rangovo paieška. Visų pirma, svarbu išsirinkti tinkamą rangovą, kuris pasiūlys optimalias įsirengimo sąlygas. Saulės elektrinės paprastai tarnauja 25 metus ir ilgiau, todėl patirtimi ir reputacija pasižyminti įmonė, galinti suteikti ilgą garantiją įrangai ir montavimo darbams, turėtų būti Jūsų pasirinkimų sąrašo viršuje.
 2. Galimybės prisijungti prie elektros tinklo įvertinimas. Prieš pradedant kitus darbus, reikėtų pateikti prašymą išduoti prijungimo sąlygas gaminančiam vartotojui ESO savitarnoje. Paraiška leis įvertinti ar saulės elektrinė gali būti prijungta prie tinklo. Pateikę prašymą, atsakymo sulauksite per 40 kalendorinių dienų, o paslauga kainuos 31,75 Eur (su PVM). Instrukcijas, kaip pateikti paraišką, galite rasti: instrukcijos
 3. Sutarčių pasirašymas. Įsivertinę galimybes prisijungti prie elektros tinklo, galite pasirašyti elektrinės įrengimo sutartį su pasirinktu rangovu. Taip pat Jums reikės pasirašyti prijungimo prie tinklo sąlygų sutartį su ESO, tačiau to padaryti neskubėkite. ESO išduotos sąlygos galioja 90 kalendorinių dienų, o jas patvirtinus elektrinę turėsite įsirengti per ne ilgiau kaip 9 mėnesius. Todėl sutartį su ESO pasirašykite tik kai žinosite elektrinės įrengimo datą ir įsitikinę, kad nuo sutarties pasirašymo iki įrengimo dienos praeis ne daugiau nei 9 mėnesiai – kitu atveju, paraišką gali tekti pildyti iš naujo.
 4. Įrengimas.  Atlikus aukščiau paminėtus žingsnius, saulės elektrinės įrengimui nebėra jokių kliūčių. Jis paprastai užtrunka 1-2 darbo dienas.
 5. Priėmimo–perdavimo akto pasirašymas. Po atliktų saulės elektrinės įrengimo darbų, rangovas Jums parengs įrenginio priėmimo–perdavimo aktą (PPA). Jį pasirašydami patvirtinsite, kad saulės elektrinė Jums buvo sumontuota ir perduota bei tapsite teisėtu jos savininku.
 6. Rangovo deklaracija ESO. Po atliktų montavimo darbų, rangovas taip pat turės parengti deklaraciją, patvirtinančią kokybišką saulės elektrinės įrengimą atitinkantį įrenginių įrengimo taisyklių reikalavimus bei optimalų saulės elektrinės veikimą. Deklaracija pateikiama ESO ir yra įvertinama per 5 darbo dienas.
 7. Dvipusio skaitiklio įrengimas. Įvertinę rangovo deklaraciją, ESO per 5 darbo dienas atvyks į Jūsų objektą ir pakeis esamą elektros skaitiklį į dvipusį, leidžiantį fiksuoti ESO pateiktą ir iš jų atgaunamą pagamintos elektros energijos kiekį.
 8. Gaminančio vartotojo sutarties pasirašymas. Gaminantys vartotojai gali rinktis vieną iš trijų atsiskaitymo būdų už pasinaudojimą tinkle saugomai pagamintai elektros energija, tačiau jeigu objekte tiekiama elektros energija ir turite elektros pirkimopardavimo sutartį su tiekėju ar visuomeniniu tiekėju, papildomai sudaryti ar pasirašyti sutarties nereikia. Jums pradeda galioti Gaminančio vartotojo tipinės sąlygos.

Štai ir viskas! Tikimės, kad ši informacija išsklaidys likusias abejones ir leis į nuosavos saulės elektrinės įrengimą žvelgti žymiai paprasčiau.

Norite pasitarti su ekspertais? 

Saulės elektrinės įsirengimas – svarbus ir daugybę klausimų keliantis projektas. Iškilus neaiškumams, visada galite kreiptis į „Elektrum“ specialistus.

Kiek trunka įrengti saulės elektrinę?

Patys saulės elektrinės įrengimo darbai vyksta sparčiai ir sklandžiai – nuo jų pradžios elektrinė bus įrengta per 1-2 darbo dienas. Kita vertus, įrangos užsakymas bei jos pristatymas, dokumentų tvarkymas bendradarbiaujant su ESO, įskaitant ir dvigubo skaitiklio įrengimą, užtrunka gerokai ilgiau. Todėl, po sutarties pasirašymo, visas procesas užtruks apie 6-8 mėnesius.

Ar elektrinė ant stogo yra pranašesnė už nutolusią saulės elektrinę?

Dėl momentinio suvartojimo – saulės elektrinė šalia Jūsų gyvenamojo būsto beveik visuomet bus geresnis pasirinkimas. Tačiau net įvertinus ir šį aspektą – kiekvienas atvejis yra unikalus, viskas priklausys nuo veiksnių, susijusių su Jumis ir Jūsų būstu (stogo plotas ir tipas, elektros įvadas, šešėliavimas).

Norite pasitarti su ekspertais dėl saulės elektrinės?

Užpildykite laukelius ir mes susisieksime

Formoje esančių asmens duomenų tvarkymo tikslas – konsultacijų teikimas ir pasiūlymų dėl saulės elektrinių paslaugos rengimas. Šiuos asmens duomenis tvarkysime vadovaudamiesi Bendrojo duomenų apsaugos reglamento ir „Elektrum Lietuva“, UAB privatumo politikos nuostatomis.

Vairāk sadaļu