Saulės elektrinė gali suteikti daugybę privalumų bet kuriam namų ūkiui. Tai sumažėjusios sąskaitos už elektrą, indėlis į žalesnę mūsų visų ateitį, taip pat namų energetinės nepriklausomybės garantas ir būsto vertės pakėlimas. Tačiau saulės elektrinės sumontavimas yra didelis ir finansiškai svarbus žingsnis. Todėl dalinamės 5 svarbiausiais patarimais, kaip sėkmingai įsirengti tokią elektrinę savo namuose.

Reikia tinkamai įvertinti technines galimybes bei poreikius

Pirmasis svarbus žingsnis įsirengiant saulės elektrinę – pasirinkti jai tinkamiausią vietą. Nuo šio sprendimo labai priklauso pačios elektrinės efektyvumas, atsipirkimo greitis. Rinkdamiesi vietą pasitarkite su specialistais. Jie turėtų ją įvertinti ir pasiūlyti geriausią sprendimą – montuoti ant stogo ar ant žemės. Vertinant atsižvelgiama į tokius veiksnius kaip namo ir stogo kryptis, galimybė naudotis stogu (jeigu yra bendrasavininkių), sklypo plotas, šalia esančių statinių ar didelių medžių skaičius, jūsų asmeniniai lūkesčiai. Po konkretaus vertinimo galima matyti, ar geriau įsirengti elektrinę ant stogo, ar ant žemės.

Vertindami specialistai naudojasi pažangia technine įranga, savo žiniomis bei istoriniais duomenimis apie šviesos kiekį jūsų rajone ar regione. Toks išsamus įvertinimas leis optimizuoti saulės elektrinės našumą. Tinkamai parinkus vietą gamybos rezultatai tikrai bus geresni.

Pažinkite saulės elektrinių technologiją ir jos veikimo principus

Kitas svarbus aspektas – įrangos pažinimas ir geriausios technikos pasirinkimas. Saulės kolektoriai, inverteriai, montavimo konstrukcijos ir kiti komponentai turėtų būti kruopščiai atrinkti, kad vartotojai džiaugtųsi ilgai tarnaujančia bei maksimaliai našia sistema. Energetikos sprendimų bendrovė „Elektrum Lietuva” siūlo monokristalinius CanadianSolar naujos kartos TopCon technologijos modulius bei JinKO Solar Full black modulius kartu su SunGrow arba Huawei įtampos keitikliais.

Monokristaliniai saulės kolektoriai ir jų garantijos

Monokristaliniai saulės kolektoriai turi aukščiausią efektyvumą iš visų kolektorių tipų. Jis siekia maždaug 20–22 proc. Jie taip pat būna gerokai kompaktiškesni, jų efektyvumas žymiai didesnis už, pavyzdžiui, polikristalinių. Taip pat, patrauklesnė išvaizda – tokie moduliai yra juodo stiklo. Galima rinktis ir visiškai juodus modulius, kurie puikiai atrodys ant jūsų stogo. 

Dauguma gamintojų taip pat pabrėžia, kad monokristaliniai kolektoriai tarnauja ilgiau už kitus. CanadianSolar moduliai, kuriuos montuoja „Elektrum Lietuva”, turi 12 metų produkto garantiją, o JinKO Solar – net 25. Svarbu pabrėžti ir tai, kad garantija suteikiama ne tik produktui, bet ir modulio efektyvumui, ji siekia net 25 metus, po kurių modulio efektyvumas turi išlikti 87 proc. ar net didesnis. 

Inverteriai ir jų garantijos

Inverteriai arba įtampos keitikliai yra atsakingi už saulės kolektorių generuojamos nuolatinės įtampos srovės elektros energijos pavertimą kintamosios srovės elektra. Būtent kintamos srovės elektrą (AC) naudojame savo namuose, buityje. „Elektrum Lietuva” siūlomi inverteriai taip pat turi ilgalaikę, 10 metų, garantiją.

Baterija

Jeigu leidžia galimybės, dažnai apsimoka montuoti saulės elektrinę su papildoma baterija. Ši baterija sukaupia elektros energiją, kurią pagamina saulės elektrinė ir ją vėliau leidžia panaudoti buičiai ar kitiems tikslams. Sukauptą energiją galima išnaudoti čia pat arba po ilgos pertraukos, pavyzdžiui, netikėtai dingus elektrai, kai vyksta tinklo remonto, atnaujinimo darbai.

Tvirtinimo konstrukcijos

Montavimo konstrukcijos yra labai svarbi visos sistemos dalis. Jos atsakingos už tai, kad saulės kolektoriai būtų tinkamai pritvirtinti prie jūsų stogo ir nepatirtų žalos. Patikimi montuotojai pasiūlys garantiją ir konstrukcijoms, ir darbams. Priklausomai nuo pasirinkto sprendimo „Elektrum Lietuva”  siūlo 10 metų garantiją elektrinę laikančiai stogo konstrukcijai ir 5 arba 10 metų garantiją montavimo darbams.

Pasirūpinkite leidimų ir sutikimų gavimu

Dažniausiai saulės elektrinės ant individualaus namo stogo įrengimo procedūra yra tipinė. Vienas iš pagrindinių etapų, kurio neišvengia nei vienas gaminantis vartotojas, yra ESO sąlygų suderinimas bei paraiškų pateikimas. Šio proceso metu jums gali padėti  „Elektrum Lietuva” komanda.

Tačiau būna ir išimčių, pavyzdžiui, kai namas priskirtas kultūros paveldui arba stovi saugomoje teritorijoje, taip pat dviem ar daugiau savininkų priklausantis statinys, daugiabutis pastatas. Visais šiais atvejais atsiranda papildomi saulės elektrinės įrengimo derinimai.

Kartais saulės elektrinės įrengimui gali būti reikalingas kaimynų (bendrasavininkų) sutikimas – kai gyvenama name, kuris priklauso dviem ar keliems savininkams, bei gyvenant daugiabutyje. 

Reikiamais leidimais derėtų pasidomėti ir gyventojams, norintiems įsirengti individualias saulės jėgaines ant stogo miestų senamiesčiuose, saugomose teritorijose, nacionalinio ar regioninio parko teritorijoje. Jei nekilnojamojo turto objektas turi ypatingojo statinio ar kultūros paveldo objekto statusą, arba yra saugomoje teritorijoje, saulės elektrinės statybą reikėtų derinti su Kultūros paveldo departamento (KPD) teritoriniu skyriumi pagal vietovę. 

Leidimų ir sutikimų gavimas yra svarbi, tačiau ir sudėtinga saulės elektrinės įsirengimo proceso dalis. Prieš pradėdami bet kokias statybas turite gauti reikiamus leidimus ir laikytis numatytų taisyklių. Laimei, jeigu pasirenkate patikimą partnerį, jis gali padėti išsiaiškinti, kokius dokumentus reikia gauti bei kam ir kada juos turite pateikti.

Apsvarstykite finansavimo galimybes bei paramos gavimą

Saulės elektrinei įrengti reikia nemažų pradinių investicijų, tačiau ilgalaikė nauda gali būti jų verta. Sistema gali atsipirkti vos per kelis metus. Dauguma montuotojų siūlo galimybę saulės elektrinę pirkti išsimokėtinai, o valstybė yra parengusi ne vieną paramos priemonę, kuri kompensuoja vartotojų patiriamas išlaidas.

Norint gauti paramą saulės elektrinėms reikia:

  • Stebėti, kada paskelbiamas kvietimas teikti paraiškas.
  • Atitikti keliamus reikalavimus.
  • Įgyvendinti projektą per numatytus terminus.
  • Pateikti reikiamus dokumentus tinkamu metu.
  • Pasiruošti būti kantriems, kadangi paraiškos patvirtinimas gali trukti iki 30 dienų, o kompensacijos išmokėjimas – iki 60 dienų.
  • Taip pat turėti bendrasavininkių arba bendrijos narių sutikimus, jeigu jie yra reikalingi.

Žinodami apie finansavimo galimybes ir paramos priemones, galite sumažinti savo patiriamą finansinę naštą ir gauti daugiau naudos.

Visada pagalvokite apie techninę priežiūrą bei našumo stebėseną

Kai saulės elektrinė jau pastatyta ir paleista į darbą, rūpesčiai sumažėja, tačiau jų vis tiek gali būti. Kaip minėta anksčiau, technika yra ilgaamžė, kurią vartotojas turės mažiausiai 25 m., tačiau norint užtikrinti jos ilgaamžiškumą ir efektyvumą, būtina techninė priežiūra. Reikia reguliariai kviesti specialistus, kad jie apžiūrėtų ir patikrintų saulės baterijas, kolektorius, inverterius, konstrukcinius elementus ir kitus komponentus, kad būtų galima greitai nustatyti ir spręsti bet kokias problemas, kol jos nevirto didele, kritine bėda.

Šiuolaikiniams vartotojams labai patogu tai, jog su išmaniuoju įrenginiu galima tiesiog telefono ar planšetės ekrane matyti, kiek energijos realiu laiku ar per nustatytą laiką pagamina jūsų saulės elektrinė. Duomenys apie energijos gamybą, sistemos efektyvumą ir pranešimai apie galimus gedimus leidžia išvengti didelių ir brangiai kainuojančių problemų.

Norite gauti daugiau informacijos apie saulės elektrines? Aplankykite mūsų svetainę ir gaukite visą Jums aktualią informaciją.