Anksčiau dažniausiu pasirinkimu šildyti namus būdavę kieto kuro ar dujiniai katilai pamažu baiginėja savo aukso amžių ir užleidžia vietą naujoms technologijoms. Kieto kuro katilą į modernų šilumos siurblį oras-vanduo prieš kurį laiką pasikeitė ir Žemaitijoje su šeima gyvenantis Antanas, kuris sako, kad toks sprendimas leidžia nebejausti įtampos dėl artėjančio šildymo sezono.
„Šilumos siurblį oras-vanduo namuose įsirengiau 2022-ųjų žiemą. Tuo metu galutinai apsisprendžiau, kad noriu atsisakyti kietojo kuro katilo. Susisiekiau su bendrovės „Elektrum Lietuva“ komanda, išsirinkau ir nusipirkau šilumos siurblį, jis buvo labai operatyviai įdiegtas, o tą pačią žiemą namus šildžiau jau šiuo būdu. Galiu pasakyt, kad dabar nebejaučiu nerimo dėl artėjančio šildymo sezono“, – pasakoja Jurbarko rajone gyvenantis Antanas.
Patogesnis būdas šildyti ir vėsinti namus
Šilumos siurblys oras-vanduo, pasak Antano, yra tiesiog būtinas prietaisas moderniuose namuose. Jis pasakoja, kad šis įrenginys ima šilumą iš oro ir ją naudoja patalpų šildymui bei karšto vandens paruošimui, taip užtikrindamas, kad namai būtų efektyviai ir tolygiai šildomi. O jei šilumos siurblys įrengiamas ir veikia kartu su saulės elektrine, tai yra vienareikšmiškai patogesnis ir geresnis būdas šildyti namus.
„Man daug įtakos apsisprendžiant įsigyti šilumos siurblį turėjo įsirengta saulės elektrinė, nes ji pagamindavo labai daug elektros energijos. Saulės elektrinė su šilumos siurbliu veikia „bendradarbiaudami“ – saulės elektrinė gamina elektros energiją, o jos perteklių pasiima ir šildydamas namus ar ruošdamas karštą vandenį sunaudoja šilumos siurblys. Tai padeda sumažinti priklausomybę nuo tradicinių elektros energijos šaltinių ir užtikrinti sklandų namų temperatūros reguliavimą visus metus“, – atvirauja vyras.
Labai svarbiu šilumos siurblio oras-vanduo privalumu jis vadina patogumą. Anksčiau savo namus jurbarkietis šildė kietojo kuro katilo pagalba, bet rūpinimasis katilu vargino: vis reikėdavo eiti patikrinti, kaip jis veikia, mesti malkų, valyti pelenus. Tad šilumos siurblys buvo fantastiška investicija, nes situacija pasikeitė kardinaliai.
Dėl šilumos siurblio oras-vanduo privalumų ir jo derinimo su saulės elektrine Antanui antrina ir Dzūkijoje gyvenantis Airidas, kurio namus taip pat jau kelerius metus žiemą šildo, o vasarą vėsina toks siurblys, o elektrą gamina saulės elektrinė. Pasak pašnekovo, sprendimas įsirengti šilumos siurblį buvo priimtas todėl, kad jo šeimai yra svarbu gyventi kuo tvariau, o energiją vartoti efektyviai.
„Žiemos mėnesiais, kai lauke oro temperatūra krinta, mūsų šildymo sistema pasirūpina, kad namuose būtų šilta ir jauku. Aišku, kad ji veiktų efektyviai, reikia nemažai elektros energijos – žiemos sezono metu vien pati sistema sunaudoja iki 800 kWh elektros energijos. Apsisaugoti nuo pernelyg didelių išlaidų padeda nuosavos saulės elektrinės generuojama elektros energija, o trūkstamą jos kiekį iš pasirinkto tiekėjo perkame už „nesikandžiojančią“ kainą, tad išlaidos nėra gąsdinančios“, – kalba jis.
Airidas pasakoja, kad prieš pusantrų metų baigėsi tuomet turėta sutartis su fiksuota elektros kaina, tad reikėjo rinktis elektros tiekėją. Patikimų ir konkurencingų tiekėjų nebuvo daug, tad nuodugniai įvertinęs rinką vyras pasirinko „Elektrum Lietuvą“, nes tenkino jų siūlomos paslaugos. Be to, palyginti su kitais tiekėjais, „Elektrum Lietuva“ šeimai galėjo pasiūlyti konkurencingas kainas, kurios atitiko tikslą efektyviai valdyti namų ūkio išlaidas.
Informacija iš lūpų į lūpas
Pasak bendrovės „Elektrum Lietuva“ Produktų vystymo vadovo Manto Kavaliausko, įmonė turi jau ne vieną šimtą klientų, kuriems yra įrengusi šilumos siurblius arba ir šilumos siurblius, ir saulės elektrines, o kasmet besidominčiųjų šiomis patalpų šildymo ir vėsinimo bei karšto vandens ruošimo sistemomis skaičius auga keleriopai.
„Prie to prisideda ir informacija, sklindanti iš lūpų į lūpas. Į mus dažnai kreipiasi gyventojai, kurių kaimynai, giminės ar bičiuliai būna įsirengę šilumos siurblį arba jį ir saulės elektrinę, labai džiaugiasi tokiu savo sprendimu ir sudomina kitus. Tai yra pati geriausia reklama, kai privalumus vardija tie, kas naudojasi“, – sako M. Kavaliauskas.
Jis sako, kad kalbėdami apie šilumos siurblių privalumus, Antanas ir Airidas yra visiškai teisūs.
„Reikia nepamiršti ir efektyvumo – šilumos siurbliai yra 3–5 kartus efektyvesni nei elektriniai šildytuvai. Taip pat būstą šildydami šilumos siurbliais išvengsite taršos, gaisro ir kitų grėsmių, būdingų kitokiems šildymo būdams. Dar viena savybė – šilumos siurblių oras-vanduo universalumas, nes jie yra tarsi „trys viename“: ruošia karštą vandenį, šaltuoju sezonu patalpas šildo, o vasarą juos galima naudoti vėsinimui karštomis dienomis“, – vardija bendrovės atstovas.
Teigiama tendencija jis vadina ir gyventojų norą turėti tiek saulės elektrines, tiek šilumos siurblius, ir dalijasi bendrovės specialistų skaičiavimais, kad šiuos du įrenginius naudojant kartu galima sutaupyti 35–70 proc. patalpų šildymui skiriamų išlaidų.
„Saulės elektrinė paprastai būna pirmas žingsnis, tačiau vien ja neapsiribojama – kadangi saulės gaminama ir iš karto gamybos metu vartojama elektra yra nemokama, gyventojai stengiasi maksimaliai ją suvartoti įsirengdami kitus įrenginius, tokius kaip šilumos siurbliai oras-oras, arba oras-vanduo“, – sako M. Kavaliauskas.