Šiltuoju metų laiku įprastai tikimės sulaukti mažesnių sąskaitų už dujas, šiluminę ar elektros energiją. Vis dėlto kartais sąskaitos ne mažėja, o priešingai – išauga. Ekspertai pataria, kokius elektros vartojimo įpročius reikėtų peržiūrėti, kad pavasarį išties sumažintumėte sąskaitas.

„Neretai sulaukę sąskaitų už elektrą vis dar nustembame. Todėl siūlome prisiminti pagrindinius elektros vartojimo principus, kurie leis sutaupyti ir pasiruošti artėjančiam atostogų sezonui“, – sako „Elektrum Lietuva“ produktų vystymo vadovas Mantas Kavaliauskas.

Elektros taupymo ABC

Ekspertas elektros vartotojams priminė keletą pagrindinių taisyklių, kurios leidžia sumažinti sąskaitas už elektrą, o taip pat prisideda ir prie aplinkos tausojimo.

Pirmiausia, jo teigimu, reikėtų įsitikinti, kad namuose naudojami buitinės technikos įrenginiai neveikia budėjimo režimu. „Televizorius, kompiuteris ar bet koks kitas įrenginys, įjungtas į elektros tinklą, bet nenaudojamas, yra tarsi energetinis vampyras. Budėjimo režime esantys įrenginiai sunaudoja apie 5 proc. namų ūkio elektros energijos“, – primena M. Kavaliauskas.

Jis taip pat sako, jog norint sutaupyti elektros energiją namuose, reikėtų išjungti šviesą kambaryje, kai jame nesate.

Tuo tarpu kalbėdamas apie prasidedantį šiltąjį sezoną, M. Kavaliauskas teigia, kad daugiausiai elektros suvartojame naudodami vėsinimui skirtus įrenginius. „Kelias dienas iš eilės laikantis aukštai oro temperatūrai skubame įjungti kondicionierius, tačiau tai sparčiai augina suvartojamą elektros kiekį“, – sako „Elektrum Lietuva“ atstovas.

Jo teigimu, norintieji sutaupyti namus galėtų atvėsinti ir kitais būdais – kondicionierių protarpiais keisdami ventiliatoriumi, kuris judina orą, taip pat uždarydami langus ir užtraukdami tamsinančias užuolaidas. Tai, pasak eksperto, sulaiko šilumą ir kambarys ne taip greitai prikaista.

Naudokite išmaniąsias technologijas

M. Kavaliauskas taip pat atkreipia dėmesį į tai, kad turintys saulės elektrines gali sutaupyti pasitelkdami išmaniąsias technologijas. „Saulės elektrinių gamintojai neretai siūlo įvairias programėles, kuriose galite stebėti pagaminamos ir suvartojamos elektros kiekį. Daugiausiai energijos suvartojančius įrenginius jungdami aktyviausiu saulės laikotarpiu, už elektrą praktiškai nieko nemokėsite“, – pasakoja „Elektrum Lietuva“ atstovas.

Jis pataria pasvarstyti ir apie saulės baterijos įsigijimą, tuomet elektrinėje sugeneruotą elektros energijos perviršį galėsite pasisaugoti, kol jo prireiks. Tik pilnai užpildžius bateriją toliau generuojamas perviršis bus perduodamas į tinklą pasaugojimui, o vartotojui grąžinamas tada, kai jam prireiks elektros energijos.

„Svarbiausia nepamirškite ir to, kad saulės elektrinės energiją generuoja ir debesuotomis dienomis. Tuomet irgi galite stebėti suvartotos ir pagamintos elektros energijos kiekį ir pagal tai priimti sprendimą, kokius įrenginius jungti“, – dalijasi M. Kavaliauskas.

Sprendimas visiems vartotojams

Vis dėlto „Elektrum Lietuva“ siūlo sprendimą ne tik saulės elektrines turintiems vartotojams. Kaip pasakoja produktų vystymo vadovas M. Kavaliauskas, bendrovė sukūrė programėlę, kurioje galima ne tik apmokėti elektros sąskaitas, matyti savo suvartojimus, pasirašyti sutartis, bet ir stebėti elektros kainą rinkoje.

„Visai nesvarbu, ar esate mūsų klientas, ar ne, galite parsisiųsti „Elektrum“ programėlę ir stebėti, kaip kinta elektros kaina „Nord Pool“ biržoje, ar užsiprenumeruoti pranešimus, kurie informuos apie konkrečios valandos kainą biržoje, jos pokyčius“, – teigia M. Kavaliauskas.

Anot jo, programėlę itin patogu naudoti su biržos kaina susietus planus pasirinkusiems vartotojams, nes taip jie gali greičiau reaguoti ir priimti sprendimus dėl elektros naudojimo tam tikru metu. „Per programėlę gaunami pranešimai apie aukštesnę ar žemesnę kainą rinkoje yra puikus signalas, kada sumažinti elektros vartojimą, arba priešingai – jį padidinti, pavyzdžiui, už pigesnę kainą skalbti rūbus ar įkrauti elektromobilį“, – sako M. Kavaliauskas.

Jis taip pat išskiria kitus programėlės privalumus. Tarp tokių – galimybė programėlę pridėti telefono valdiklių skydelyje – tuomet norint stebėti elektros kainos pokyčius net nereikia jos atidaryti. Taip pat galima pasirinkti ir kitus nustatymus – kainą stebėti su ar be PVM, už kilovatvalandę (kWh) ar megavatvalandę (MWh).

„Tikimės, kad prisiminę pagrindinius elektros vartojimo principus bei sujungę juos su sąmoningu kainų ar suvartojamos energijos kiekio stebėjimu, vartotojai sumažins elektros sąskaitas, o santaupas galės išleisti ilgai planuotoms vasaros atostogoms“, – apibendrina  ekspertas.