Artėjantis šaltasis sezonas signalizuoja apie besikeičiančią situaciją elektros rinkoje – mažesnę gamybą iš atsinaujinančių išteklių ir didėjančią riziką dėl augsiančių elektros kainų. Nors dažnai kalbama, kad į išaugusias energines išlaidas jautriausiai reaguoja privatūs klientai ir jų namų ūkiai, verslo segmentas – ne išimtis. Nepriklausomo energijos tiekėjo „Elektrum Lietuva“ Verslo sprendimų departamento vadovas Marius Kietis teigia, kad nors elektros rinka pasižymi aktyvia dinamika, rizikas suvaldyti vis dėlto įmanoma.
Tikimasi stabilumo, tačiau išlieka ir „bet“
Bendrovės atstovo teigimu, ruduo, kalbant apie elektros energijos rinką, išsiskiria keliais aspektais. Visų pirma, trumpėjant dienoms ir ilgėjant tamsiajam paros metui, atitinkamai išauga ir elektros suvartojimas rinkoje – kartais net dvigubai. Visų antra, natūrali gamtos kaita daro įtaką ir tvarių elektros šaltinių pagaminamos elektros kiekiui – saulės elektrinės energijos pagamina ženkliai mažiau.
„Metai iš metų stebime tendenciją, kai elektros kainų kritimas ir mažiausia kaina yra fiksuojami ankstyvą pavasarį, kai pradeda šiltėti oras ir smunka elektros suvartojimas. Tuo pat metu didėja elektros kiekis, pagamintas iš saulės elektrinių ir Latvijoje esančių hidroelektrinių. Rudenį situacija keičiasi – elektros šie gamybos šaltiniai sugeneruoja mažiau, todėl išryškėja ir atitinkami pokyčiai elektros rinkoje“, – sako M.Kietis.
Pasak jo, elektros biržoje jau 4 mėnesius fiksuojamas kainų augimas ir jų mažėjimo artimiausiu metu neprognozuojama.
„Mūsų prognozės rodo, kad artimiausiu metu biržoje elektros kainų kritimo nebus, kainos neturėtų skirtis nuo dabartinių. Tačiau yra ir rizikų – dėl neramumų Ukrainoje bei Artimuosiuose Rytuose dujų kaina gali netikėtai išaugti, o tai tiesioginę įtaką darytų ir elektros kainų šuoliui“, – pastebi „Elektrum Lietuva“ atstovas.
M.Kietis priduria, kad nors pastarosiomis savaitėmis kilovatvalandės kaina tos pačios dienos skirtingomis valandomis skyrėsi net 15 kartų, rudenį tokių kainų svyravimų turėtume išvysti mažiau.
Mažoms įmonėms rizika didesnė
Bendrovės skaičiavimais, šiuo metu su „Elektrum Lietuva“ elektros tiekimo sutartis yra pasirašę apie 10 tūkst. smulkiųjų verslų – tai sudaro 71 proc. visų su bendrove sutartis pasirašiusių įmonių portfelio. Įmonės, kurių metinis elektros suvartojimo kiekis nesiekia 100 MWh, dažniausiai yra mažosios bendrijos, teikiančios paslaugas.
Atstovo teigimu, būtent šios įmonės jautriausiai reaguoja į staiga padidėjusias išlaidas. Ne išimtis ir netikėtai išaugusios sąskaitos už elektros energiją – būtent su tokia rizika dažniau gali susidurti įmonės, pasirinkusios su birža susietus elektros tiekimo planus.
„Savo veiklą dar sąlyginai neseniai pradėjusioms vykdyti įmonėms svarbiausia yra koncentruotis į verslo plėtrą ir augimą, todėl nuolat sekti elektros biržos kainų pokyčius nėra efektyvu“, – sako M.Kietis.
Jis priduria, kad kiekviena įmonė turėtų įsivertinti, kiek lanksčiai gali prisitaikyti prie elektros kainų svyravimų. Tačiau esminius saugiklius gali suteikti kainos fiksavimas.
„Elektros kainos fiksavimas įmonei garantuoja, kad elektros rinkos turbulencijos nepaveiks įmonės finansinio balanso – net ir per didžiausius svyravimus visą sutarties trukmės laikotarpį įmonė už sąskaitas už elektros energiją mokės fiksuota kaina“, – primena pašnekovas.
Bendrovė verslo klientams siūlo tris skirtingus planus: kintančios kainos, fiksuoto tarifo ir dviejų dalių – kintančios ir fiksuotos kainos – planą „Išmanus“. Pastarojo plano tikslų kainų procentinį santykį bendrovės gali nusistatyti pačios, atsižvelgdamos į optimalią riziką, kurią yra pasiryžusios prisiimti dėl rinkos kainų svyravimo.
„Elektrum Lietuva“ per daugiau nei 16 veiklos metų sėkmingai prisitaikė prie verslo klientų poreikių – galime drąsiai teigti, kad mūsų pasiūlymai verslui – bene konkurencingiausi rinkoje. Siūlome visapusišką pagalbą verslui pasirenkant geriausią elektros planą – mūsų specialistai pasiruošę išanalizuoti verslo klientų elektros energijos suvartojimo profilį ir pateikti tinkamiausią pasiūlymą“, – teigia „Elektrum Lietuva“ atstovas.
„Elektrum Lietuva“ šiuo metu elektrą tiekia daugiau nei 14 tūkst. įmonių šalyje. Bendrovė priklauso didžiausiai Baltijos šalyse žaliosios elektros gamintojai „Latvenergo“, kurios daugiau nei 70 proc. elektros energijos yra pagaminama iš atsinaujinančių šaltinių.