Ieškant geriausio mikroklimato valdymo sprendimo namams, vis didesnė dalis žmonių renkasi tarp šilumos siurblių oras-oras bei oras-vanduo. Nors dauguma vartotojų žino sistemų pavadinimus, tačiau nebūtinai yra susipažinę su jų veikimo skirtumais, privalumais ir kitais ypatumais. Dėl to, įvairiais pjūviais palyginsime abiejų tipų šilumos siurblius.

Oras-oras ir oras-vanduo veikimo principas

Oras-oras ir oras-vanduo šilumos siurbliai yra aeroterminiai. Tai reiškia, kad jie, termodinaminių principų dėka, gali pernešti iš lauko oro paimtą šilumą. Tačiau veikimo principai, kaip ir terpė, į kurią šiluma pernašama, šiek tiek skiriasi.

Oras-oras sistema paprastai yra sudaryta iš išorinio bei vidinio blokų. Oras išoriniame bloke eina pro šilumokaitį ir garintuvą, kuriame tekantis freonas (šaltnešis) garuoja bei sugeria šiluminę energiją. Pašilęs freonas papildomai yra suspaudžiamas kompresoriaus pagalba bei keliauja į vidinį bloką. Ten jis padeda pašildyti išpučiamą orą. Oras-oras šilumos siurblys dar kartais vadinamas tiesiog oro kondicionieriumi.

Oras-vanduo sistemoje oras taip pat siurbiamas pro didelio paviršiaus ploto šilumokaitį, kuriame garuoja freonas. Jis sugeria oro šiluminę energiją. Kompresoriaus pagalba perduotas karštas freonas pasiekia kondensatorių, esantį prie termofikato ar vandens talpos. Freonas atiduoda jam savo šiluminę energiją, o talpoje esantis termofikatas iškeliauja po visas patalpas per radiatorius ar po grindimis išvedžiotais vamzdžiais. Šiluminė energija gali būti naudojama ne tik šildymui, bet ir karšto vandens ruošimui.

Abiejų tipų įrenginiai gali apsukti darbo ratą priešinga kryptimi. Taip oras ne šildomas, o vėsinamas, nes šiluma, esanti viduje, pernešama bei atiduodama į lauką.

Panašumai tarp oras-oras ir oras-vanduo sistemų

Pagrindinis panašumas tarp šių sistemų yra tai, jog abi jos priklauso aeroterminių klasei. Tai reiškia, kad šiluma imama iš lauke esančio oro. Freonine trąsa sujungus išorinį ir vidinį blokus, lauko oro šiluminė energija gali būti perduodama į vidų. Abu įrenginiai taip pat gali būti prijungti prie namuose turimų saulės elektrinių bei tiek šildyti, tiek vėsinti patalpose esantį orą.

Pagrindiniai sistemų skirtumai

Oras-oras ir oras-vanduo sistemų vidiniai blokai atrodo kardinaliai skirtingai. Pastarųjų vidiniai  sistemų blokai paprastai užima daugiau vietos. Užtat oras-vanduo sistema gali padėti paruošti karštą vandenį buitiniam naudojimui. Taip pat šio tipo siurblys yra jungiamas prie grindinio arba radiatorinio šildymo sistemos. 

Skirtingi sistemų privalumai ir trūkumai

Kalbant apie skirtingus sistemų privalumus ir trūkumus, pirmiausiai reikėtų paminėti tai, jog labai skiriasi įrengimo procesas. Oras-oras sprendimui nereikia atskiros šildymo sistemos, dėl to tai gali būti puikus pasirinkimas jau pastatytame objekte.

Oras-vanduo sprendimui reikalingi radiatoriai arba grindinio šildymo sistema. Dėl to jis tinka naujiems objektams arba renovacijos projektams, kai senas katilas keičiama nauju šilumos siurbliu.

Didelis oras-vanduo sistemų privalumas yra jų galimybė paruošti buityje reikalingą karštą vandenį bei aukštesnis jų energinis efektyvumas. Tačiau, iš kitos pusės, oras-oras sprendimas gali kainuoti pigiau nei oras-vanduo. Verta su specialistais pasikonsultuoti dėl to, kurie privalumai jums labiausiai aktualūs.

Efektyvumas ir energetinis naudingumas

Energetinis efektyvumas ir naudingumas yra labai svarbūs techniniai parametrai šilumos siurblių pasaulyje. Reikia žinoti, kad kiekvienas įrenginys turi skirtingą efektyvumą bei naudingumą, kuris skiriasi, priklausomai nuo lauko temperatūros, kadangi tai yra aeroterminės sistemos.

Efektyviausi įrenginiai turės pačius aukščiausius COP ar EER reitingus. Jie gali gaminti šilumą su mažesnėmis elektros energijos sąnaudomis.

Dažniausiai nurodomas COP prie +7 Celsijaus laipsnių lauko temperatūros. Jis parodo, kiek pagamintos šilumos kilovatų (kW) tenka 1 kW sunaudotos elektros energijos, esant nurodomai aplinkos temperatūrai.

Pavyzdžiui, jeigu šilumos siurblys prie +7 laipsnių pagamina 4 kW šilumos ir sunaudoja 1 kW elektros, COP = 4/1 = 4.

Svarbiausi veiksniai pasirinkimui

Nors kiekvienam namų ūkiui gali kilti unikalūs poreikiai, dažniausiai svarbiausi veiksniai šilumos siurblio pasirinkimui yra:

·   Esama šildymo sistema (arba jos nebuvimas)

·   Poreikis galingumui (būsto plotas, norima temperatūra)

·   Įrenginio efektyvumas (sąnaudos)

·   Valdymo paprastumas

„Elektrum Lietuva“ specialistai pataria daugiausiai dėmesio sutelkti į siurblio galingumą. Jeigu jis bus per daug galingas, sąnaudos bus labai aukštos. Jeigu galios įrenginiui stigs, jis nebus ilgaamžis, greitai nusidėvės, nes nuolat veiks maksimaliu pajėgumu.

Na, o sąnaudos bei išlaidos gali būti skirtingos, nes tam įtakos turi ir jūsų būsto plotas, energinė klasė, ir lauko temperatūra, taip pat jūsų šildymo bei vėsinimo įpročiai.