Šiuo metu Lietuvos elektros energijos rinkoje išgyvename nemenkus pokyčius, nes keičiame patį jos veikimo modelį – nuo vieno monopolinio elektros tiekėjo pereiname prie kelių nepriklausomų, laisvai konkuruojančių rinkoje. Esame maždaug pokyčių pusiaukelėje, todėl dar reikia laiko prisitaikyti.
Europoje buvome likę vieni iš paskutiniųjų, vis dar negalinčių pirkti elektrą taip, kaip jau esame įpratę pirkti kitas paslaugas, kai iš kelių pasiūlymų pasirenkame sau tinkamiausią ir kada tik panorėję jo atsisakome – visai taip pat, kaip keičiame savo mobiliojo ryšio operatorius.
Anksčiau elektros kainą Lietuvoje nustatydavo valstybė, todėl privačios įmonės negalėjo efektyviai konkuruoti. Liberalizuojant elektros rinką galiausiai bus atsisakyta visuomeninio elektros tiekimo, tarpusavyje konkuruos tik nepriklausomi tiekėjai, aktyviai siūlydami tiek aukštesnę paslaugų kokybę, tiek paslaugų įvairovę, tiek patrauklesnes kainas, o vartotojai rinksis sau labiausiai tinkantį variantą.
Toks laisvos elektros rinkos kūrimasis Europos Sąjungoje prasidėjo dar 2010 m., o Lietuva, būdama jos narė, taip pat yra įsipareigojusi tai įgyvendinti pagal ES teisės aktų reikalavimus, kurių tikslas – užtikrinti, kad dėl konkurencijos laimėtų gyventojai.
Mūsų kaimyninės šalys elektros rinkas liberalizavo kur kas anksčiau: Estija – dar 2013 m., Latvija – 2015 m. Lietuva tai pradėjo daryti tik 2020 m. ir, deja, taip jau sutapo, kad tuo metu visoje Europoje prasidėjo energetinė krizė, todėl daugelis elektros kainų „šoką“ susiejo su liberalizacija, nors iš tiesų tai buvo tik labai nepalankus atsitiktinumas.
Pilnai liberalizuota elektros rinka Lietuvoje bus 2026 m., kai visi vartotojai pasirinks nepriklausomus tiekėjus ir nebeliks visuomeninio tiekimo.